Peru II
4.den: Nasca - Cessna 207 je typ jednomotorového hornoplošníku s dvojčlennou osádkou a kapacitou 6 pasažérů, osazený pevným příďovým podvozkem, určený pro rekreační a transportní účely, vyrobený americkou společností Cessna. V případě potřeby je možné tento letoun osadit plováky či lyžemi.
4.den: Nasca - Obrazce na planině Nazca patří mezi tzv. geoglyfy. Na náhorní plošině jihoamerického Peru se nachází více než 300 obrazců, tvořených světlými liniemi, vzniklými odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Jednotlivé obrazce jsou zřetelné až při pohledu z letadla nebo balonu a dodnes není jednoznačně prokázáno, z jakého důvodu byly vytvořeny.
4.den: Nasca - Ballena - Velryba.
4.den: Nasca - Současné znalosti této kultury jsou poměrně skromné, protože se nedochovaly žádné písemné památky a samotný zánik této civilizace není zcela vyjasněn.

Z dodnes ne zcela jasných důvodů vytvořili tito Indiáni na pouštní ploše více než 300 obrazců, většinou o rozměrech až několik desítek metrů.
4.den: Nasca - Obrazce znázorňují nejčastěji zvířata, hmyz, ryby a ptáky (například velmi známý je geoglyf zobrazující kolibříka) nalezneme zde i lidské postavy, geometrické obrazce, spirály a poměrně často dlouhé rovné linie o délce až několika kilometrů.
4.den: Nasca - Předmětem úvah je však metoda, kterou byly tyto obrazce přesně vyměřeny, a především smysl těchto obrazců. Z povrchu země jsou tyto obrazce nerozlišitelné a v moderní době byly objeveny až ve 20. letech 20. století při leteckém průzkumu oblasti. I dnes používají turisté, kteří chtějí tyto geoglyfy pozorovat, buď letadla nebo vrtulníky.
4.den: Nasca - Astronauta - Astronaut
4.den: Nasca - Mono - Opice.
4.den: Nasca - Samotný způsob tvorby těchto obrazců je velmi prostý a jednoduchý. Stačí odstranit 10–20 centimetrů povrchové tmavě zbarvené horniny a objeví se světle zbarvený vápencový nebo pískovcový podklad. K vytvoření jednoho obrazce je potřeba pouze několik hodin práce menší skupiny lidí.
4.den: Nasca - Perro - pes
4.den: Nasca - Je zřejmé, že ani sami tvůrci obrazců je nemohli pozorovat v celku, i když někteří badatelé vyslovili domněnku, že Indiáni kultury Nazca mohli používat například jednoduché balony na teplý vzduch nebo velké draky, které by mohly unést jednoho člověka. Tak by bylo možné jak dirigovat tvůrce obrazců, tak pozorovat vytvořené dílo.
4.den: Nasca - Druhá část naší party.
4.den: Nasca - Patrně nejvíce přijímanou teorií je to, že obrazce mají rituální náboženský význam a slouží jako způsob komunikace s nadzemskými bohy nebo jako obětina božstvům.
Jiné vysvětlení tvrdí, že ve skutečnosti jde o gigantický astronomický kalendář a jednotlivé dlouhé linie směřují k významným bodům na obloze.
4.den: Nasca - Cóndor - kondor.
4.den: Nasca - Manos - ruce.
4.den: Nasca - Panamerican Highway
4.den: Nasca - Papagallo - papoušek
4.den: Nasca - Colibri - kolibřík
4.den: Nasca - Árbol -Strom a vlevo ocas ještěrky rozdělený Panamerican Highway.
Existují i teorie o mimozemském původu (jako první ji vyslovil Erich von Däniken), kdy čáry měly být vytvořeny samotnými návštěvníky z kosmu při přistání nebo měly tyto návštěvníky naopak upoutat a vyzvat k přistání.
4.den: Nasca - Sběr cibule na polích u Nasky.
4.den: Nasca - Nasca. Nebýt geoglifů, tak je jen jedním z nevýznamných peruánských měst.
4.den: Nasca - Mangovníkováé pole pod Cerro Blanco.
4.den:Nasca - V oblasti Nazca nemají jenom planiny s geoglyfy. Místí lidé používali spirálovité podzemní akvadukty.
Puquios (od Quechua pukyu znamená zdroj, pramen nebo studna) jsou starodávné systémy podzemních akvaduktů, které umožňují přepravu vody na dlouhé vzdálenosti v horkém suchém podnebí bez ztráty velké části vody odpařováním.
4.den: Nasca - Na počátku 21. století se stále používalo 43 puquios v oblasti Nazca a spoléhalo se na to, že do pouštních osad přivedou čerstvou vodu pro zavlažování a domácí použití. Původ a datování Nazca puquios je sporný, ačkoli někteří archeologové odhadovali, že jejich stavba začala kolem roku 500 n. L. Původními obyvateli kultury Nazca .
4.den: Nasca - Obyvatelé říčních údolí stavěli puquios jako zdroje vody v období sucha.
4.den: Nasca - Vědci tyto dodnes stále záhadné podzemní akvadukty zkoumají pomocí satelitních snímků. Zjistili, že v minulosti bývaly mnohem rozsáhlejší než dnes, a že poskytovaly nevyčerpatelný zdroj vody pro zemědělství ve zdejším extrémně suchém prostředí.
4.den: Nasca - Na počátku 21. století se stále používalo 43 puquios v oblasti Nazca a spoléhalo se na to, že do pouštních osad přivedou čerstvou vodu pro zavlažování a domácí použití.
4.den: Nasca - Původ a datování Nazca puquios je sporný, ačkoli někteří archeologové odhadovali, že jejich stavba začala kolem roku 500 n. l. původními obyvateli kultury Nazca .
4.den: Nasca - V oblasti Nazca jsou dva druhy puquios. Prvním je příkop puquois, což je hluboký, úzký příkop, obvykle menší než jeden metr na šířku a lemovaný kameny, které jsou otevřené do vzduchu. Druhým typem je galerie nebo podzemní puquois, který je tunelován pod zemí.
4.den: Nasca - I přes minimální srážky se zemědělcům v okolí Nazky daří.
4.den: Nasca - Předměstí Nazky Buena Fe.
4.den: Nasca - Obchod v Cajuce.
4.den: Nasca - Cajuca
4.den: Nasca - Los Paredones je archeologické naleziště inckého původu.
4.den: Nasca - Místo bylo charakterizováno jako administrativní kontrolní centrum mezi pobřežím a horami v období Inky Túpac Yupanqui, přibližně mezi lety 1471-1493.
4.den: Nasca - Archeologické naleziště se nachází na levé straně údolí Nasca, v okrese Nazca, provincii Nazca, regionu Ica. Leží v podhůří skalnatého pohoří Los Altos de Nasca.
4.den: Nasca - Architektura se vyznačuje použitím obdélníkových adobů s vyřezávanou kamennou základnou.
4.den: Nasca - Představuje urbanismus s charakteristikami společnými pro tato sídla, jako je velké náměstí s lichoběžníkovým půdorysem jako ústředním prvkem, budovy administrativního charakteru, sklady, kasárna, obřadní či obětní plocha, strážní věž a další.
4.den: Nasca - Vyschlé koryto řeky Rio Tambo Quemado.
3.den: Nasca - Po desáté večer nastupujeme v Nasce do autobusu směr Arequipa. Před námi je celá noc a 570 kilometrů.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Klášter Santa Catalina, nebo jak se také nazývá "barevné srdce bílého města Arequipa", je jedním z nejvýznamnějších příkladů koloniálního španělského stylu v Latinské Americe.
Zahrada Silent Patio.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Zakladatelem kláštera Santa Catalina v Peru je bohatá vdova Maria de Guzman. Byl postaven v roce 1580, ale v důsledku nejsilnějších zemětřesení v letech 1958 a 1960 byla část komplexu zničena.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Dříve obyvatelé Arequipy povinně posílali své dcery, které dosáhly věku 12 let, jako novicky do kláštera Santa Catalina. Bylo to nejen čestné, ale i prestižní. Navíc pouze ty dívky, které patřily do vyšší společnosti španělských rodin, byly vzaty k novicům. Po třech letech poslušnosti opouštěly dívky klášter. Ačkoli je klášter určen pro 450 lidí, nyní je domovem pouze 20 jeptišek.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Území kláštera je zvláštní město s vlastními ulicemi, parky a náměstími. Jeptišky i novicky věnují zvláštní pozornost pěstování květin a rostlin.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Ulice kláštera Santa Catalina jsou pojmenovány po největších španělských městech: Burgos, Granada, Córdoba, Malaga, Sevilla a Toledo. Každá ulice je postavena ve svém jedinečném stylu.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - V roce 1970, po kompletní rekonstrukci kláštera, byl otevřen turistům. Téměř čtyři staletí byl klášter naprosto uzavřený, takže v něm byl zachován duch XVI-XVII století.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Přímo ze zahrady Silent Patio se ocitnete v modré části kláštera. Je zdobena jasně modrými zdmi, arkádami, citrusovými stromy a všudypřítomnými červenými pelargoniemi.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Na návštěvě v pekárně.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - V pekárně nesmí chybět hrnce...
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - ...a už vůbec ne váhy.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Muškáty v ulici Cordoba.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Jednou z nejznámějších ulic tohoto „města ve městě“ je calle Sevilla.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Oleandrovník.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Jednou ze zajímavých atrakcí kláštera je prádelna, ve které voda ze zdroje spadá do nádob z pálené hlíny.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Přímo z hospodářské části kláštera, na kterém se nachází prádelna, se můžete dostat do ulic Burgos a Granada.
5.den: Arequipa - Klášter Santa Catalina - Zahradou u velkého kláštera končí naše návštěva. PARÁDNÍ NÁVŠTĚVA!
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - Katedrála baziliky v Arequipě se nachází na „Plaza de Armas“ města Arequipa v provincii Arequipa v Peru. Je to nejdůležitější katolický kostel ve městě a také větší římskokatolické arcidiecéze v Arequipě, protože je základnou arcibiskupa a městské rady.
5.den: Arequipa - Plaza de Armas.
5.den: Arequipa - Plaza de Armas.
5.den: Arequipa - Na tržnici lze koupit skoro všechno, ovoce, zeleninu...
5.den: Arequipa - ... dobře se najíst...
5.den: Arequipa - ...nechat namixovat džus...
5.den: Arequipa - ...nebo koupit pytel koky.
5.den: Arequipa - Yanahuara - Výhled od jedné z kaváren ve čtvrti Yanahuara na sopku El Misti (5825 m).
5.den: Arequipa - Yanahuara - El Misti je symetrický stratovulkán v Peru, složený převážně z andezitových láv a pyroklastik. Na úpatí se nachází město Arequipa, sopka je jeho symbolem. Většina budov ve městě je postavena z bílého kamene sillar, což je vlastně překrystalizovaný tuf, pocházející však z vulkanických uloženin erupcí nedaleké sopky Nevado Chachani.
5.den: Arequipa - Yanahuara - Malá krasavice.
5.den: Arequipa - Kostel San Juan Bautista de Yanahuara - Tento malý kostel se nachází na náměstí v Yanahuara. Na vnější straně je krásná řezba zdůrazňující spojení katolické a incké víry, z nichž
5.den: Arequipa - Yanahuara - Poslední doložená erupce je z roku 1784, ale neoficiální zdroje uvádějí i roky 1826, 1831 a 1870. V jednom ze tří kráterů Misti byla pozorována fumarolická aktivita, což je důkazem, že sopka není vyhaslá. V blízkosti kráteru byla při archeologických vykopávkách v roce 1998 nalezena mumfikovaná těla Inků spolu s artefakty.
5.den: Arequipa - kostel San Augustin - Kostel byl slavnostně otevřen v roce 1575. Gaspar Baez, mistr zednický, postavil budovu kostela. Uvnitř zdobené lodi jsou boční neoklasicistní oltáře a koloniální plátna. Pod zdobenou kopulí je hlavní, bohatě zlacený oltář s jemnými řezbami a aplikacemi zlatých listů.
5.den: Arequipa - kostel San Augustin - Fasáda pochází z poloviny 18. století a převládá použití bílých kvádrůřevládalo použití bílého kvádru.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - 1590: Je rozhodnuto znovu postavit hlavní kostel, a to je přiděleno Gašparovi Báezovi, kterému pomáhá několik španělských úředníků a mnoho stovek indiánů „Mitayo“. Nový vzhled měl 3 sekce, oblouky a klenby z cihel.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - 1656: Stavba katedrály byla dokončena. Měla 3 sekce, 180 stop dlouhé a 84 stop široké (84,86 m x 25,6 m), 8 pilířů, 5 kaplí, 22 oblouků, 15 cihelných kleneb.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - 15. prosince 1844: Pod vedením biskupa Josého Sebastiána de Goyeneche y Barreda a jeho bratra Juana Mariana de Goyeneche byly provedeny současné rekonstrukční práce.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - El Misti ze střechy baziliky.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - 13. srpna 1868: Dlouhé zemětřesení zničilo několik částí katedrály: Věže, část hlavního portálu, některé fasádní oblouky, některé oltáře. V následujících letech byly díky biskupovi a rodině Goyeneche a pod technickým vedením Lucase Pobreteho přestavěny obě věže a fasádní oblouky.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - Největší zvon má 5 tun.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - 23. června 2001: Zemětřesení v roce 2001 o síle 8,1 stupně Richterovy stupnice 23. června. Levá věž byla zničena a pravá věž utrpěla velké škody.
5.den: Arequipa - Katedrální bazilika Arequipa - 15. srpna 2002: V den výročí svého založení tehdejší starosta Manuel Guillén dokončil obnovu věží.
5.den: Arequipa - Plaza de Armas. - Dole obchody, nahoře hospody.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Altiplano, projedeme rezervací Salinas y Aguada Blanca
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Vikuně v rezervaci Salinas y Aguada Blanca pod vulkánem Nevado Chachani.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Lama vikuňa je divoký druh lamy žijící ve vysokých Andách jižního Peru a Bolívie a v severních oblastech Argentiny a Chile. Je považována za předka alpaky. Většina zvířat je chráněna a chová se i v rozsáhlých přírodních rezervacích a v oplocených oborách, jako je např. Kala-Kala v Peru.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Vikuně v rezervaci Salinas y Aguada Blanca pod vulkánem Nevado Chachani.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Vikuňa patří svým vzrůstem mezi nejmenší lamy, dosahuje výšky 96 cm a hmotnosti 45–55 kg.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Nevado Chachani je neaktivní andezitovo-dacitový stratovulkanický komplex. Nachází se v Peru, asi 15 km od města Arequipa. Vulkán sestává z více lávových dómů, samotného stratovulkánu a stěn staršího štítového vulkánu. Většina vulkanických forem komplexu pochází z pleistocénu, ale lávový proud na jihozápadním svahu je mnohem mladší.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Tady by si vybrala asi každá ženská. :-)
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Alpaka či lama alpaka nebo lama pako je domestikovaná forma druhu vikuňa z čeledi velbloudovitých. Chová se především kvůli produkci velmi kvalitní vlny (kvalitou se podobá prachovému peří). Tento druh nikdy nebyl používán k pracím.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Přestávka u infocentra ve výšce 4400 metrů. Čaj z koky a inka čaj.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Muňa Inka tea - znamenitý čajíček.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Kamenné stavení pastevců lam v kamenné stráni.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Vikuňa je velmi prudce reagující zvíře a může na krátkou vzdálenost běžet rychlostí až 60 km/h. Výtěžnost srsti je asi 150 g ročně. Rouno se považuje za nejkvalitnější na světě. Je dvojího druhu, podobně jako u lamy divoké. Jemná podsada je hnědožluté barvy a hrubší pesíky mají cihlově červený odstín.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - V období vlády Inků se každé čtyři roky pořádal obrovský hon na vikuně a divoké lamy. Zvířata se ostříhala a znovu se vypustila. Hrubší srst z lamy divoké se rozdělila mezi lid a jemná srst z vikuní patřila Inkovi. Maso ze zvířat, která byla zabita při honu, bylo rozdáno lidu. Ze srsti se vyrábějí jemné látky, v dřívějších dobách byly vyhrazeny pouze pro šlechtu.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Alpaka dosahuje výšky v kohoutku 94–104 cm a hmotnosti 55–65 kg. Uši jsou krátké, obličej je porostlý srstí. Má zakulacenou záď a rovný ocas. Rozeznávají se dva chovné typy alpaky, lišící se charakterem srsti – Suri a Huacaya. Udává se, že již před objevením člověka v Jižní Americe existovala tato dvě odlišná plemena alpaky. Rozdíl mezi oběma fenotypy je v rozdílném uspořádání srsti.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Prodavačky domácích výrobků a suvenýrů na vyhlídce Mirador de los Volcanes ve výšce 4910 metrů jsou oproti nám úplně v pohodě...
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Chivay
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - Místní muzika a místní ...
6.den: Chivay. - Mutizia acuminata, česky mutizie. Neotropická rostlina, vyskytujíe se v jižním a středním Peru, v Bolívii, zasahuje i na samý sever Chile a do severozápadní Argentiny.
Roste na výslunných místech v xerofilních křovináchv horkých suchých oblastechs dlouhou periodou zcela bez srážek. Není tolerantní ke sněhu, ale za sucha vydrží pokles teploty i pod bod mrazu.
6.den: Chivay. - Terasovitá políčka u vesnice Yanque. Terasovité pole je způsob úpravy členitého terénu, který usnadňuje jeho využití pro zemědělské účely.
6.den: Chivay - Na svazích kopců se budují stupňovité terasy, často zpevňované kamennými nebo cihlovými zídkami. Umožňují obdělávat i vyšší polohy, pomáhají zadržovat vláhu a snižují ztráty orné půdy způsobené erozí, kameny také mohou pomáhat akumulovat sluneční teplo.
6.den: Chivay. - Zdejší lidé se živí zemědělstvím. Stále udržují staré zvyky, které praktikovali již před příchodem Španělů, a k nim pak připojili zvyky nových pánů. Opravdu těžká práce na malém kousku půdy...
6.den: Chivay - Sabancaya je 5976 m vysoký vulkán v Andách. Je to nejmladší a jediné aktivní vulkanické centrum komplexu skládajícího se ze tří stratovulkánů: Sabancaya, Ampato (6288 m) a Hualca Hualca (6025 m). Starší vulkány byly aktivní v pozdním pliocénu a v pleistocénu a v současnosti jsou pokryty celoročním ledem.
6.den: Chivay - Erupce Sabancaye se poprvé objevují v záznamech v roce 1750, od té doby vybuchla nejméně šestkrát. Erupce mají freatický charakter, po emisi popelového mraku následuje výlev objemných andezitových až dacitových láv.
6.den: Chivay - Hodná mamča Alča. Za pár solů pořídila v obchůdku na náměstí v Yanque prckovi letadlo.
6.den: Chivay - Večer nad údolím Colca.
6.den: Přes Altiplano z Arequipy do Chivay. - ... steak z lamy alpaka. Opravdu vynikající.
6.den: Chivay - Kostel Panny Marie Nanebevzetí v Chivay. Podpěry zajišťují stabilitu věží v případě zemětřesení.
6.den: Chivay - Kostel Panny Marie Nanebevzetí v Chivay.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Peru II

Popis

Obrovské obrazce – geoglyfy – vyryté do pouštní planiny NAZCA
Arequipa, po Cuzcu druhé nejkrásnější město Peru.
Altiplano s rezervací Salinas y Aguada Blanca.

Období

letos v září

Statistiky

  • 140 fotek
  • - zobrazení
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Využijte vánoční slevy na všechny dárky a užijte si celé svátky ;-)
S kódem: Vanoce2021 Akce platí do 26. 12. 2021
Chci slevu
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Peru II
Komentáře Přidat