Peru III
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Jihoamerická řeka Colca pramení vysoko v Andách. Erozí vytvořila jeden z nejhlubších kaňonů světa, který svými scenériemi okouzlí každého. Délka je více než 100 km, v některých místech dosahuje hloubky 3 200 m. Řeka z výšek postupně klesá k Tichému oceánu a během svého toku postupně mění i své jméno na Majes, potom Camana. V úseku, kde řeka protéká mezi malými horskými vesničkami Chivay (3 635m) a Cabanaconde (3 270m) - nese nejkrásnější a nejhlubší oblast kaňonu své jméno podle řeky - kaňon Colca.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Kroj kultury Cabana.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - A pojedeš se mnou domů?
Vilda nám navaří. Já ti budu prát bambule...
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Nedaleko vesnice Maca na cestě do kaňonu Colca visí ze stěn kopce hrobky Choquetico.K prastarým vesnicím patří také pohřebiště, typická pro členy kmene Collagua. Nachází se těsně pod vrcholky hor a směřují k vycházejícímu slunci. Mrtvá těla byla pohřbívána do jeskyní, zděných kamennou zdí. Mrtvoly byly umístěny do pleteného koše v pozici dítěte, společně s jejich věcmi a oblečením. A chamtiví a nenažraní Španělé je všechny stihli vyloupit a zničit...
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - První dva národy, které se usadili v údolí Colca před přibližně tisíci lety, byli příslušníci kmene Cabana (Quechua) a kmene Collagua (pocházející z oblasti města Puno).
Naše průvodkyně s pečlivě vyšívaným kloboukem kultury Cabana.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Kondor andský (Vultur gryphus) je jihoamerický dravý pták živící se převážně mršinami. Je to jediný druh monotypického rodu Vultur. Žije vysoko v Andách kde využívá své velké plochy křídel, aby bez větší námahy pomocí vzdušných proudů plachtil nad okolím a hledal mrtvé živočichy.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Dospělý samec.
Rozpětí jeho křídel činí průměrně 3 metry.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Mladý kondor v hnědém peří.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Samice kondora andského.
Barva peří ptáků je černá, na horní straně křídel jsou bílé skvrny, u krku mají bílý límec z krátkého peří. Zploštělá hlava a krk jsou neopeřeny, holá vrásčitá kůže dle emočního stavu mění barvu. Samci se odlišují ještě velkým masitým načervenalým lalokem nad zobákem, pokožku hlavy mívají tmavě šedou nebo žlutou, po stranách krku mají kožovité bradavčité záhyby.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Vytvářejí volná společenstva s menšími kondory, kteří citem pro pach mrtvol mnohdy zdechlinu najdou dříve, ale čekají na větší kondory andské, kteří zobákem dokážou roztrhat i tu nejhouževnatější kůži.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Vyskytuje se poměrně řídce po celých Andách, nejvíce na jejich východní straně. Vzácný je v Kolumbii a Venezuele, jeho počty se také snižují v Ekvádoru. Stabilní jsou populace v Peru, Bolívii a na severu Argentiny a Chile.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Všude se uvádí, že nejhlubší kaňon na světě je Grand Canyon řeky Colorado v USA. Ale není tomu tak, ve srovnání s kaňonem Colca je to jenom obyčejný příkop. Peruánský kaňon dosahuje hloubky cca 3180 metrů, to znamená dvakrát více než ten severoamerický.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Cantuna je národní květina Peru. Kvete po celý rok a je opylována hmyzem a kolibříky. Obyvatelé Peru oslavují národní květinu Cantutu po tisíce let. Květina ve tvaru dlouhého zvonu roste na vysokých keřích, jak jinak než ve vysokých nadmořských výškách. Inkové byli tak moc ohromeni její krásou, že ji dokonce zasvětili svému bohu Slunce a věřili, že má schopnost čistit vodu. V incké kultuře měla cantuta význam pro mnoho různých slavnostních a rituálních obřadů. V dnešní době má pro peruánský lid stále velký význam a zároveň je i národní květinou Bolívie.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Název kaňonu pochází ze slova “qolqa” (colca). Tak se nazývaly jeskyně, tvořené z kamene a hlíny, upevněné na stěnách kaňonu a určené ke skladování obilí a semen bezpečně v chladném prostředí.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Jedna z vyhlídek Cruz del Condor.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Nejen kondoři se dají v pozorovat... :-)
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Austrocylindropuntia subulata (Opuncie větevnatá). 
Roste v Andách v Argentině, Peru, Čile a Bolívii v podobě stromu. Dorůstá výšky 3 - 4 (i 5)m při průměru namodralého kmene 5 - 30cm. Články jsou válcovité, dlouhé 10 - 60cm, široké (2 -) 4 - 6cm, hrbolky velké a zploštělé, dlouze světlehnědě až nažloutle jednoduše nebo párovitě trnité s drobnými a křehkými ostrými trichomy.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Pozorování kondorů v kaňonu Colca na vlastní oči je neopakovatelný zážitek. Kondor andský je největší pták na světě dožívající se i 70 let. Je národní symbolem nejen Peru, ale i Argentiny, Bolívie, Chile, Kolumbie, hraje důležitou roli v místní mytologii a folkloru.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Květ mutizia acuminata.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Hodně pestrý výběr pestrých barev.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Údolí Colca z vyhlídky Cruz del condor. Teprve v roce 1930 byl kaňon Colca americkou zeměpisnou společností znovuobjeven a byla mu dávána spousta názvů: Ztracené údolí Inků, Údolí divů, Údolí ohně a Území kondorů. Bylo dokonce nazýváno jedním ze sedmi přírodních divů světa.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Mutizia acuminata
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Na rozdíl od většiny míst Grand Canyonu, jsou části kaňonu Colca obývatelné a předkolumbovská terasovitá políčka stále podporují zemědělství a život lidí.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Téměř kolmé stěny tvoří zasněžení velikáni pohoří Chila, kteří se tyčí do výšky více než pět tisíc metrů. Pak se během čtyřiceti kilometrů snižují, stále skoro vertikálně, kaňon se rozšiřuje a vzniká překrásné údolí.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Francisco Pizarro, dobyvatel říše Inků, pro lepší kontrolu obyvatelstva spojil některé indiánské vesnice v tomto údolí a snížil jejich počet na čtrnáct.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Koncem 14. století údolí osídlili Inkové. Oni se zasloužili o vybudování terasovitých polí podél údolí a propojení kanálů vedoucích z vrcholků hor, určených k zavlažování jejich úrody.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Hloubky stěn kaňonu jsou u Chivay několik desítek m, o 60 km dále v Cabanaconde už přes 1000m. Foceno jen pár kilometrů od Chivay.
7.den údolí Colca a setkání s kondory. - Svou krásou vynikají malé kostelíky, postavené ve stylu andského vesnického baroka 17. století, kdy země pod španělskou nadvládou dosahovala svého kulturního i ekonomického vrcholu.
Tenhle je zasvěcen svaté Anně a je ve vesničce Maca .
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Zvenku možná jen další kostel v malé peruánské vesnici, ale uvnitř je to zvláštní. Na svoji velikost bohatě zdobený kostel s šesti bočními oltáři.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Opravdu nádherný kostel. Je skoro těžké uvěřit, že byl prakticky zničen při silném zemětřesení v roce 1991. Pro místní malou komunitu je velmi důležitý.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Ulice vesničky Maca.
7.den: Do údolí Colca nejen za kondory. - Řeka Colca protéká celou Západní Kordillerou, kde si mezi vyhaslými vulkány Coropunou na západě a Ampatem na východě vyhloubila sto kilometrů dlouhou cestu hlubokým kaňonem tvrdé lávy.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Opět se zastavujeme na vyhlídce Mirador de los Volcanes.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Ampato je vyhaslá sopka v centrálních Andách. Je vysoká 6288 m n. m. a patří mezi ultraprominentní vrcholy. Nachází se 70 km severozápadně od peruánského města Arequipy a sousedí s horami Sabancaya a Hualca Hualca. Na jejích svazích pramení řeka Colca. Název hory pochází z ajmarského výrazu pro žábu jamp'atu.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Co se to na nás žene?! Včera kroupy,, dneska čtyři vzdušné víry...
Snad nejjednodušším zástupcem vzdušných vírů je tromba. Tromby se rozlišují na velké a malé - malé tromby vznikají během slunečného dne a jsou to malé přízemní víry.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Západní a východní stranu ohraničuje horský pás And (Cordillera Occidental a Cordillera Central) s mnoha aktivními vulkány, severní jezero Titicaca a na jihu se nachází jedno z nejsušších míst na zeměkouli – poušť Atacama
Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Plameňáci chilští v rezervaci Salinas y Aguada Blanca.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Tónované sklo autobusu spolu s filtry vytváří zajímavé barvy.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Jezero Lagunillas na náhorní plošině Altiplano.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Altiplano (španělsky vysočina, náhorní rovina) je rozsáhlá náhorní plošina oddělující horské masivy západních a východních And. Po Tibetské plošině je druhým nejrozsáhlejším útvarem tohoto typu na Zemi.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Altiplano je známé též nejvýše položenou železniční tratí na americkém kontinentu, spojující města Cuzco a La Paz.
7.den: Z údolí Colca přes Altiplano k jezeru Titicaca. - Smutný je pohled na předměstí Juliaca.
8.den: Titicaca - Pohoda na střeše. Všude jen rákosí, voda, vzdálené vrcholky hor. Romantika jako hrom...
8.den: Titicaca - Největší vysokohorské jezero a zároveň nejvýše položené jezero s pravidelnou (komerční) lodní dopravou na Zemi. Nachází se na Altiplanu, náhorní plošině And. Propadlina jezera je tektonického původu a jezero samotné je pozůstatkem obrovského zaniklého jezera Ballivián. Je 204 km dlouhé a v nejširším místě 65 km široké. Průměrně je hluboké 107 m a dosahuje maximální hloubky 283 m (i když někteří domorodci tvrdí, že je bezedné). Leží v nadmořské výšce 3812 m.
8.den: Titicaca - Pořád ještě romantika...
... i přes výšku, která jen lehce převyšuje nejvyšší horu Rakouska Grossglockner (3798 m).
8.den: Titicaca - Na jezeře se také nachází několik desítek obydlených umělých "rákosových" ostrůvků z rostliny totora (botanicky skřípinec), které si vybudovali a žijí na nich domorodci z kmene Uru.
8.den: Titicaca - Nuda na ostrově Uros
8.den: Titicaca - Původ jména Titicaca není přesně znám. V jazyce indiánského kmene Aymarů má odkazovat na dvě slova: titi je velká kočka a kak znamená skály. Volně přeloženo tedy znamená „skály pum“. Podle legendy první Inka, Manco Capac, sestoupil přes skálu na ostrově Slunce na Zemi.
8.den: Titicaca - Podle peří, které jsme našli kolem "polní kuchyně" byl na jídelníčku nedávno plameňák.
8.den: Titicaca - A turisté mohou přijet...
8.den: Titicaca - Mládě potápky krátkokřídlé.
8.den: Titicaca - ... svezeme je po jezeře rákosovou lodí...
8.den: Titicaca - Turistický ruch tvoří momentálně největší podíl na příjmech domorodců.
8.den: Titicaca - ... když odjedou turisté.
8.den: Titicaca - Nejvýznamnější město a přístav na břehu je Puno, které je spojené železnicí s přístavem Mollendo na břehu Tichého oceánu. Na jihovýchodním břehu a na ostrovech jsou památky staré indiánské kultury Tiahuanaco.
8.den: Titicaca - Moderna?
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - V jezeře je mnoho velkých a malých ostrovů, na kterých se nachází pozůstatky kultury Inků, např. Amantaní, Isla del Sol, Isla de la Luna nebo třeba námi navštívený ostrov Taquile.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Ostrov Taquile patří mezi tři nejhlavnější ostrovy na jezeře Titicaca (dalším významným je Amantani a ostrov Slunce). Jako i na jiných ostrovech i zde mají místní lidé unikátní kulturu naprosto odlišnou od jiných ostrovů i od pevniny.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Veškerá hlavní zástavba je v podstatě na hřebeni ostrova, takže nás čeká od přístavu výstup více jak 130 výškových metrů a opět sestup do přístavu na druhé straně ostrova.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - To není školení účastníků zájezdu, ale výklad o ostrově a místní kultuře, který nám hanka bravurně překládala ze španělštiny.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Malý číšník v místním kroji mi nese pstruha. :-P
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Všechny doy na ostrově jsou z nepálených cihel.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Muži předvádějící pletení čepic ...
Každý můž zde má čepici na hlavě a podle jejího typu a nasazení se pozná úplně všechno. Zda je svobodný či ne, kolik je mu let a dokonce jakou má náladu. Čepice celobarevná znamená, že kdo jí nosí je ženatý, půl barevná a půl bílá značí, že je svobodný. Taquile je proslulý nejen svou krásou, ale také pletařským uměním zdejších mužů. Díky němu se zdejší textilie dostaly na seznam nehmotného kulturního dědictví
Unesco.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - ženy sedí na slunci a tkají ...
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - a na závěr tanec. Takové malé „lidské safari“...
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Turistická atrakce první třídy...
ještě že jsou ty kroje fotogenické.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Po obědě vás už čeká jen sestup do přístavu.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Nevstoupit bosou nohou do jezera by byl hřích. :-)
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Královna Viktorie na Titicaca.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Katedrála Puno je hlavní barokní chrám. Je ve vlastnictví katolické církve a byla prohlášena za historické kulturní dědictví národa Peru v roce 1972.
8.den: Titicaca - ostrov Taquile. - Puno. Nepříliš hezké město, kde není vidět téměř nic. Nám však posloužilo ubytováním a to bohatě stačilo.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - První, co nás uvítá pod věžemi v Sillustani jsou suvenýry.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Úzká políčka vystupující do jedné ze zátok jezera Umayo.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Asi 30 km západně od města Puno směrem na město Juliaca v okrové náhorní plošině Altiplano v nadmořské výšce 3915 m, se u jezera Abacho nachází pohřební okrsek několika dávných indiánských kultur.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Pohřební věže v Sillustani pocházejí z různých období, ale většinu zde postavili lidé kmene Colla kolem roku 1400 n.l.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Pohled z místa obětování k nejmladší části pohřebiště.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - V nejstarší části rozsáhlého pohřebiště jsou nižší, dosahující výšky dvou až tří metrů. V pohřebních věžích (chullpas) ukládaly své mrtvé indiánské kmeny. Věže jsou kulaté mohyly z neopracovaných kamenů kryté hlínou.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Z archeologického naleziště, které leží ve výšce 3897 m n.m., je také krásný výhled na jezero Umayo.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Pro každou rodinu, nebo i jen jedince (podle společenského postavení), byla postavena věž..
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Mladší chullpas se tyčí až do výšky 10–12 metrů a jsou z opracovaných kamenů. Připomínají tak svou technikou slavné pevnosti a svatyně Inků.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Rampa byla postupně navršována, jak se zvedala výška věže. Po rampě se posouvali jednotlivé kvádry.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - věže jsou dochované jen částečně a další jsou tak pobořené, že vypadají spíš jako nízké zasypané studny.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Nejzachovalejší věže dosahují výšky asi 12 metrů, jsou kruhové s průměrem 5,5 metrů u základny a 8,6 metrů u vrcholku. V každé je při zemi malý otvor, kterým se do věže vkládalo tělo a všechny věci, které by mohl zesnulý po smrti potřebovat.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Většina mumií a pohřbených předmětů byla v průběhu staletí rozkradena, a tak si archeologové nad původem některých věží dodnes lámou hlavy.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - I ten dobytek se občas musí umýt.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Sošky krav mají zajistit dostatek hojnosti v stavení.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Exteriér
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Interiér
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Paní domácí.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Pro turisty je dvůr celkem "uklizený". Horší je pohled do zákulisí.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - A všem nám chutnalo. Hlavně slaný jíl. :-)
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Rekvizita nebo realita?
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Vyhlídka pod pumou nad Punem.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Puno a Titicaca.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Zajímavý plot školy v Punu.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - I hotel by se našel v Juliace.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Tržnice ve městě Juliaca.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - S rouškou i na motorce? Policie jde vzorem...
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Obsluha pumpy v Santa Rosa.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Nikdy by nikoho z nás nenapadlo, že Peruánci budou asfaltovat cestu v obou pruzích zároveň a my budeme muset čekat skoro tři hodiny než vychladne asfalt...
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - ... aspoň jsme měli čas kochat se okolní krajinou.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - ... zajít blíž k nejvýše položené železnici světa...
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Lepší ležet u krajnice,než se hrbit v dodávce.
9.den: Pohřební věže v Sillustani a cesta do Cusca. - Západ slunce byl taky hezký. Do Cusca jsme přijeli po jedenácté večer...
Plánovaný příjezd byl v sedm.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Peru III

Popis

Údolí Colca s pozorováním kondorů.
Přejezd přes náhorní plošinu Altiplano k jezeru Titicaca do města Puno.
Titicaca a ostrov Taquile.
Pohřební věže v Sillustani a odpolední přejezd do hlavního města inské říše Cuzca.

Období

letos v září

Statistiky

 • 145 fotek
 • - zobrazení
 • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Využijte vánoční slevy na všechny dárky a užijte si celé svátky ;-)
S kódem: Vanoce2021 Akce platí do 26. 12. 2021
Chci slevu
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Peru III
Komentáře Přidat