Peru IV
10.den: Cusco - Kolibřík
10.den: Cusco - Konečně je chvilku v klidu.
10.den: Cusco - Tambo Machay - zbytky strážní věže.
10.den: Cusco - Tambo Machay - Tambo Machay (kečuánsky Tampumach'ay) byly incké lázně. Jde o velmi dobře zachovanou kamennou zeď s výklenky - nikami a schody, celou zapuštěnou do svahu kopce, z níž vytékají tři prameny. Ty jsou dále odváděny kamennými koryty. Pravděpodobně se zde prováděly rituální lázně, které byly možná spojené s vodním kultem (Inkové totiž uctívali vodu jako jeden ze základních prvků života).
10.den: Cusco - Tambo Machay - Pravděpodobně se zde prováděly rituální lázně, které byly možná spojené s vodním kultem (Inkové totiž uctívali vodu jako jeden ze základních prvků života).Lázně v sobě skrývají jednu technickou záhadu, svah kopce totiž není tak strmý, aby mohl poskytovat takové množství vody, než ze země vytéká. Předpokládá se, že voda přitéká podzemními kanály z protějšího kopce což je dalším důkazem vysoké úrovně inckého stavitelství.
10.den: Cusco - Tambo Machay - V těchto dvou větších výklencích sedával pravděpodobně inka s manželkou.
10.den: Cusco - Tambo Machay - Pohled z Tambo Machay na Puka Pukara.
10.den: Cusco - Puka - Pukara - Pevnost se nachází na vyvýšeném místě s výhledem na údolí Cusco a Tambo Machay, což vytváří krásný a užitečný výhled. Když byla postavena, byla pravděpodobně umístěna tak, aby tyto oblasti byly viditelné, aby poskytly armádě kontrolu nad důležitými částmi říše.
10.den: Cusco - Puka - Pukara - Ačkoli je o Puka Pukaru známo méně než o mnoha jiných inckých ruinách, existuje teorie, že toto místo bylo pravděpodobně vybudováno za vlády Pachacutce. Protože byl devátým vládcem říše, lze říci, že Puka Pukara byla jednou z pozdějších staveb.
10.den: Cusco - Puka - Pukara - Kameny použité ke stavbě většiny zdí mají velmi nepravidelný tvar a jsou skládány dohromady způsobem "tu a tam", aby vytvořily stěny funkční, ale co se architektury týče, postrádají řád a úhlednost (na rozdíl od mnoha okolních lokalit ).
10.den: Cusco - Puka - Pukara - Z tohoto důvodu se zdá pravděpodobné, že budovy a zdi byly postaveny narychlo, protože vojenské velitelství, kterým se Puka Pukara stala, bylo považováno za velmi důležité. Když byla poprvé postavena, různě velké a tvarované kameny, které nyní vypadají šedě, mohly mít ve skutečnosti červenou barvu (odtud její název, červená pevnost) kvůli veškerému železu ve vápenci použitém ve zdech.
10.den: Cusco - Puka - Pukara - Tvar lichoběžníku se v inckém stavitelství využíval pro svoji stabilitu při zemětřeseních.
10.den: Cusco - Puka - Pukara - KOusek cesty se popovezeme místním busíkem.
10.den: Cusco - svatyně Qenqo - Kenko, Quenco nebo Qenko ( kečuánsky Q'inqu) je souhrnné označení pro Kenko Grande a Kenko Chico, dvě sousední archeologické lokality. Ve výklencích okolo svatyně bývali při obředech umisťovány mumie významných předků ve skčenecké podobě a zlaté a posvátné předměty.
10.den: Cusco - svatyně Qenqo - Skála má svým tvarem připomínat pumu.
10.den: Cusco - svatyně Qenqo - Kenko Grande je vápencová skála s jeskyní, kterou Inkové přetvořili na chrám. Do vrcholu skály jsou vytesané různé  symboly, jako například puma, kondor, lama, model domu a také klikaté smyčky. Bohužel během naší návštěvy nesmyslně nepřístupné z důvodu pandemie...
10.den: Cusco - Estadio Inca Garcilaso de la Vega , běžně známý jako Estadio Garcilaso. Stadion byl pojmenován po peruánském mestici Inca Garcilaso de la Vega a slavnostně otevřen v roce 1958 s počáteční kapacitou 30 000. Hrají na něm tři mužstva:
Cienciano (Primera División) (1950–present)
Garcilaso (Copa Perú) (1957–present)
Cusco FC (Primera División) (2009–present)

Nárůst divácké kapacity nastal poté, co si CONMEBOL vybral Peru jako hostitele Copa América 2004 , což přimělo peruánskou vládu investovat do programu obnovy pět milionů dolarů pro její stadiony, včetně Estadio Garcilaso de la Vega. Jeho renovace stála přibližně 1 720 000 USD, což pomohlo zvýšit její oficiální diváckou kapacitu na 42 056. Na stadionu se nakonec konal zápas o třetí místo Copa América 2004.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Pozůstatky mohutných hradeb pevnosti Sacsayhuamán. Rekonstrukce jak mohl vypadat Sacsayhuamán v době, ksdy z něho deset měsíců podnikal výpady a obléhal Cusco obsazené španěly Inka Manco Capac II v roce 1536.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Sacsayhuamán kečuánsky Saksaywaman, doslova „orlí hnízdo“ je incká „pevnost“ z obrovských, přesně opracovaných a dokonale do sebe zapadajících kamenných bloků.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Podle tradice ji naplánovali v době vlády Inky Pachacuteka Yupanquiho (1438–1471) a postavili za Huayna Capaka (1493–1527). Údajně ji stavělo 30 000 indiánů 70 let.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Podle archeologů je však alespoň její spodní část mnohem starší. Části pevnosti byly postaveny již v době kolem roku 1100 příslušníky kultury Killike, kteří ve zdejší oblasti žili asi od roku 900. Inkové ji pak od 13. století rozšiřovali.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Některé kamenné bloky mají úctyhodnou velikost a váhu – největší z nich měří 5 × 5 × 4 metry a jejich hmotnost je odhadnuta na více než 200 tun.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Účastníci zájezdu.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Druhá část původního náměstí s kostelem Templo de San Francisco de Asís.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Ausangate (6384 m). Téměř sto kilometrů vzdálený vrchol v horské oblasti Cordillera Vilcanota. Ausangate místní Indiáni považují za posvátnou horu. Už v době před Inckou říší se na ní vypravovali poutníci, aby uctívali bohy a nabízeli jim obětiny a tato tradice u mnohých obyvatel přetrvala i v současnosti.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Podle legend nesloužil Sacsayhuamán jako pevnost, což se domnívali španělští conquistadoři, ale jako „Dům Slunce“. Když před těmito mohutnými kamennými bloky stáli první španělští dobyvatelé, mnozí z nich si mysleli, že musí jít o ďáblovo dílo. Sacsayhuamán totiž sestává ze tří nad sebou terasovitě postavených hradeb, z nichž je každá přes 365 metrů dlouhá.
10.den: Cusco - Sacsayhuamán - Zůstává otázkou, jak Inkové tyto obrovské kamenné bloky transportovali, ukládali a opracovávali. Jednotlivé bloky mají různé velikosti a tvary, přesně k sobě přiléhají a jsou na sobě uložené bez jakékoli spojovací hmoty. Při zemětřesení, kterých je v této oblasti hodně, zapadnou kameny zpět na svoje místa, a díky tomu jsou škody po zemětřeseních minimální.
10.den: Cusco - Opravdoví odborníci.
10.den: Cusco - Některé ulice Cuska jsou opravdu hodně strmé.
10.den: Cusco - Cuzco je jedním z nejvýznamnějších peruánských turistických cílů, od roku 1983 figuruje historické centrum města na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
10.den: Cusco - Kostel Svaté rodiny“ je katolický kostel, který spolu s Catedráloul a Church of Triumph , tvoří katedrální komplex města Cusco. Komplex zaujímá plochu 3 918,76 metrů čtverečních a je nejvýznamnější náboženskou památkou v historickém centru Cusca .
10.den: Cusco - V sektoru presbytáře je barokní oltářní obraz a hlavní oltář se dvěma bočními sakristiemi.
10.den: Cusco - Podle incké legendy postavil město Sapa Inca Pachacuti, muž, který přeměnil Cuzco z ospalého městského státu na obrovskou říši Tahuantinsuyu. Archeologické důkazy však poukazují na pomalejší, organický růst města již před vládou Pachacutiho.
10.den: Cusco - Katedrála Cuzco nebo katedrála Bazilika Panny Marie Nanebevzetí Panny Marie je hlavním kostelem v Cuzku a také sídlem diecéze Cozco.
Katedrála v Cuzcu je výsledkem různých projektů různých architektů, kteří se o kostel starali. Katedrálou v Cuzcu byla postavena v roce 1539 na základech paláce Viracocha Inků .
10.den: Cusco - Kašna a socha Manco Inca.
10.den: Cusco - Koloniální budovy na inckých základech rozdělili původní náměstí z dob inků na dvě části.
10.den: Cusco - Katedrála.
10.den: Cusco - Hlavní fasáda jezuitského kostela je klasickým příkladem barokního stylu.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Ve vesnici Chinchero vyrůstá další z hliněných domů. Domy z nepálených cihel mají údajně životnost 30 let.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Chinchero je jedním ze sedmi okresních měst v provincii Urubamba. Je to místo pro navrhované mezinárodní letiště Chinchero , které by sloužilo cestujícím do regionu Cusco .
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Opravdový mistr svého řemesla.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Chinchero
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Lidé, kteří žijí v této oblasti, jsou převážně domorodí občané kečuánského původu. Quechua je jazyk, který se většina populace (81,49%) naučila mluvit v dětství, jen 17,95% obyvatel začalo mluvit španělsky.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Úsměv prosím...   "Jeden sol prosím"
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Na dvoře.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Všichni Peruánci jsou kondoři...
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - ... a všechny ruánky si dělají selfíčka...
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Lokalitu Chinchero si údajně oblíbil Túpac Yupanqui, jenž zde nechal postavit palác a vybudovat zemědělské terasy u ústí řeky Vilcanota.
4400 metrů vysoká hora Hatun Luychu (česky velký jelen).
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Zemědělské terasy.
Někteří historikové soudí, že v době incké říše se jednalo o významné centrum a Inca Túpac, Pachatúcekův syn tu měl venkovské sídlo.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Ztracena v rozvalinách.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Iglesia Colonial de Chinchero stojí jako mnoho jiných koloniálních staveb na pevných inckých základech.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Zrenovovaá část kanalizace v ruinách vesnického sídla Inky Túpaca.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Na malém náměstí před koloniálním kostelem se prodávají výrobky místních žen. V Chincheru se do dnešní doby dochovala kultura ručního spřádání a tkaní, ale i ta se pomalu začíná vytrácet vlivem západní společnosti.
Dříve byla oblast místem, kde se ženy učili této technice už v pěti letech, aby se naučily spřádat vlákno alpaky a profesní dokonalosti dosáhli před dovršením dospělosti.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Chinchero. - Každé úterý, čtvrtek a neděli se v Chincheru pořádají velké trhy. Štěstí, že byla středa...
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Moray. - Terasová pole Moray jsou archeologickým nalezištěm přibližně 50 kilometrů severozápadně od Cuzca. Vzorky půdy ukázaly, že půdy byly přivezeny z různých regionů, aby mohly být použity při pěstování plodin na různých úrovních teras.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Moray. - Moray leží na vysoké plošině asi 3500 metrů západně od vesnice Maras . Na plošině jsou neobvyklé ruiny Inků, většinou sestávající z několika řadových kruhových prohlubní, z nichž největší je přibližně 30 m hluboká. Stejně jako mnoho jiných inckých staveb má také zavlažovací systém.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Moray. - Archeologové se také domnívají, že mmohlo jít o využití starého lomu, kdy poté, co byla ukončena těžba, mohli Inkové posílit zdi, aby se zabránilo sesuvům půdy, a začali na terasách pěstovat plodiny.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Moray. - V období dešťů v letech 2009–2010 bylo v departementu Cusco zaznamenáno vysoké množství srážek, které je atypické, což způsobilo trvalé poškození ruin Moray. Řadové úrovně komplexu, které jsou postaveny z kamene a zhutněné zeminy, byly značně poškozeny. Velké množství přívalového déště způsobilo erozi a následný pokles terénu.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Moray. - Přestože opravy v Moray pokračují v obnově místa do původního stavu, pokroku brání nedostatek finančních prostředků a pokračující roční srážky.
Účel těchto prohlubní je nejistý, ale jejich hloubka, konstrukce a orientace vzhledem k větru a slunci vytváří teplotní rozdíl až 15 ° C mezi horní a dolní částí. Velké teplotní rozdíly na terasách vytvořily mikroklima, podobné tomu, čeho je v moderní době dosahováno ve sklenících, a věří se, že je Inkové používali ke studiu účinků různých klimatických podmínek na plodiny.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Salineras. - Pozoruhodná terasovitá solná políčka vklíněná do údolí poblíž Urubamby, v nichž těží místní rodiny sůl charakteristickou svou narůžovělou barvou a obsahem mnoha tělu potřebných minerálů. V údolí existuje přes 5 000 solných nádrží, některé ve vlastnictví rodin a jiné nevyužité.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Salineras. - Již v předinckých dobách byla sůl v Marasu získávána odpařením slané vody z místního podzemního potoka. Tok je směrován do složitého systému malých kanálů konstruovaných tak, aby voda postupně stékala dolů do několika stovek starověkých řadových nádrží. Téměř všechny nádrže mají plochu menší než čtyři metry čtvereční a žádný nepřesahuje třicet centimetrů do hloubky.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Salineras. - Nadmořská výška nádrží pomalu klesá, takže voda může protékat nesčetnými větvemi vodovodních kanálů a být pomalu zaváděna zářezem v jedné boční stěně každého rybníka. Správná údržba sousedního napájecího kanálu, bočních stěn a zářezu pro vstup vody,dno rybníka, množství vody a odstraňování nahromaděných solných ložisek vyžaduje úzkou spolupráci mezi uživateli. Mezi místními obyvateli a dělníky v nádržích je dohodnut tzv. "družstevní" systém (dnes pomohu já tobě, zítra ty mě) byl založen v době Inků, ne -li dříve.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Salineras. - Solné doly byly tradičně k dispozici každému, kdo si přál sklízet sůl. Rodiny, které jsou v komunitě nové, a které si přejí zřídit solnou nádrž, dostanou ten nejvzdálenější od komunity. Velikost solné nádrže přiřazené rodině závisí na velikosti rodiny. Obvykle je k dispozici mnoho nevyužitých solných nádrží.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Salineras. - Každý potenciální solný farmář musí pouze najít prázdnou aktuálně neudržovanou nádrž, poradit se s místním neformálním družstvem, naučit se nádrž správně udržovat v rámci přijatého komunálního systému a začít pracovat. V září 2019 společnost MaraSal SA, která vlastní solné pánve, oznámila, že turisté již kvůli kontaminaci nesmějí chodit kolem solných rybníků.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Salineras. - Jak se voda odpařuje ze sluncem prohřátých rybníků, voda se stává přesycen a sůl se vysráží jako krystaly různých velikostí na vnitřní povrchy hliněných stěn a dno nádrže. Majitel poté zavře  napáječ a nechá rybník vyschnout. Během několika dnů se voda vypaří a sůl zůstává. Tento proces se opakuje asi měsíc. Jakmile si nahromadí dostatek soli, opatrně seškrábne suchou sůl ze stran a zdola po vrstvách. První vrstva je typicky růžová nebo bílá a je nejvyšší kvality, používá se jako kuchyňská sůl. Druhá vrstva je známá jako sypká sůl a má nižší kvalitu než první vrstva, obvykle je bílá. Třetí vrstva je typicky hnědá a používá se jako průmyslová sůl.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Azure-crowned Hummingbird - Amazilia cyanocephala před hospodou v Ollantaytambo
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Ollantaytambo. Asi 70 km od Cusca při začátku Valle Sagrado de los Incas leží jedno z několika dodnes obývaných inckých měst. Důmyslný systém kanalizace se zachoval od inků po současnost.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Typicky naklopené zdi inckých staveb potkáváme na každém kroku.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Ulice rovná, jako když střelí.
Domy s červenými igelitkami visícími venku na sloupcích lákají k návštěvě a dávají tím najevo, že u nich lze ochutnat nápoj Chicha. Nápoj z místní vařené kukuřice. Je to skvělý způsob, jak zažít místní chuť, za předpokladu, že mluvíte dostatečně španělsky, abyste komunikovali s ostatními pijáky chicha. Chicha, na rozdíl od masato vyrobeného v deštném pralese, není vyrobena smícháním se slinami, jak je někdy chybně uvedeno.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Stará část města Ollantaytambo jejedinečná v celém Peru, tato část Ollantaytambo byla postavena Inky před více než pěti sty lety a je dosud obydlena. Vstup na inckou kanchu nebo dvůr je jako cestování v čase.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Jako duch pochodoval toulavý psík po inckých zdech Ollantaytambo.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Večer v Ollantaytambu nás nahnali do vagonů směr Machupicchu Pueblo.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Nejdražší vlak světa...
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - Večerní Machupicchu Pueblo.
11.den: Cestou z Cusca do Machupicchu Pueblo - Ollantaytambo. - ... a večer jsme si zašli, na fotbálek a něco dobrého v jednom z místních barů.
12.den: Macu Picchu - Konečně jsme se dočkali. Dlouho očekávaná návštěva  inckého kultovního města je tady!
Jsme v horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m. 
   
Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui (1438 až 1472). Stavba města začala okolo roku 1450. Město bylo později opuštěno a zcela zchátralo, i když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham. Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba.
12.den: Macu Picchu - strážní budova. - Strážní budova, zvaná též „Casa Del Vigilante“ je malá budova s okny obehnaná třemi zdmi, která se nachází ještě před hlavní vstupní bránou. Budova je postavena tak, že se z ní dá přehlédnout většina zemědělské i městské části města a tedy i chránit.
12.den: Macu Picchu - dílny a celá řemeslnická oblast. - Dodnes nikdo přesně neví, k čemu Machu Picchu přesně sloužilo, jelikož z období předkolumbovských výprav neexistují písemné záznamy od místních obyvatel, kteří nepoužívali písmo ve smyslu písma známého na starém kontinentě. Inkové sice byli schopni zaznamenávat informace pomocí kipu, ale v současnosti se vedou spory o to, zda se jím dalo psát, či bylo používáno pouze pro početní operace. Jedna z prvních teorií o významu citadely, od amerického historika a archeologa Hirama Binghama říká, že se jednalo o posvátné místo zrození posvátných inckých žen zvaných „Sluneční panny“. Výzkum vedený odborníky jako byli John Rowe a Richar Burger přesvědčil většinu archeologů, že Machu Picchu bylo sídlem vládce Inků Pachacutiho.
12.den: Macu Picchu - Vyšší třída žila v řadách domů pod svahy v části „oblast pro kněží a šlechtu“. V této části města se nacházelo i vězení. Město bylo tvořeno pravděpodobně 200 objekty obsahující chrámy, svatyně, parky a obytné domy se slaměnými střechami.
12.den: Macu Picchu - Jelikož město nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, nebylo vykradeno a poničeno. Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.
12.den: Macu Picchu - Některé další budovy ve městě byly postaveny za použití malty, ale takto postavené budovy byly druhořadé vystavěné ve spěchu. Všechny důležité budovy byly ale postaveny pokládáním opracovaných kamenů na sebe. Důvodem je skutečnost, že oblast Peru je seismicky aktivní a zdi postavené za použití malty jsou více náchylné ke zřícení. Zdi postavené bez použití malty se v případě otřesů mohou částečně rozestoupit a následně opět sesednout a nezřítit se.
12.den: Macu Picchu - Městská část je rozdělena na západní a východní část rozlehlým náměstím. Archeologové naznačují, že městská část byla rozdělena na tři velké části: „Posvátná čtvrť“, „Zábavní čtvrť“ na jihu a „Čtvrť pro kněží a šlechtu".
12.den: Macu Picchu - Chrám Slunce bylo obřadní místo ve východní zóně městské části poblíž hranice se zemědělskou částí, které se využívalo pro poctění a oslavy spojené s bohem Slunce Inti, který hrál ústřední roli v Inckém božstvu. V době zimního slunovratu procházel do chrámu hlavním oknem paprsek slunečního světla, který dopadal na velký obřadní kámen umístěný uprostřed místnosti. Okolo postavená budova o tvaru podkovy (jediná budova s kruhovým půdorysem v komplexu Machu Picchu) v podstatě jen ochraňovala tento kámen před okolím. Do chrámu měli pravděpodobně přístup jen kněží, kteří zde prováděli nejspíše zvířecí oběti.
12.den: Macu Picchu - Hlavní chrám v severní části „Sacred Plaza“ blízko Místností tří oken.
V roce 2002 zveřejnila skupina japonských geologů zprávu, že se podloží pod Machu Picchu dalo do pohybu s reálnou hrozbou sesuvů, které by mohly vést až k samotnému zničení památky. Dle jejich práce by mohlo dojít k sérii sesuvů, jež by vedly k rozdělení města na dvě části a později k celkovému zániku památky.
12.den: Macu Picchu - Místnost tří oken byl postaven s výhledem na hlavní náměstí. Na rozdíl od chrámu Slunce má pravoúhlý půdorys o rozměrech 11 m na délku a 8 m na šířku, na třech stranách se nacházejí stěny, čtvrtá strana je tvořena otevřeným prostorem narušeným pouze sloupy podpírající střechu. Nejdelší stěna byla původně postavena s pěti okny, ale dvě byla později zabedněna, takže se zde v současnosti nachází pouze tři trapézová okna, která dala místnosti svůj název. Ve vnitřku se nachází trojice vyřezaných kamenů představující tři světy: Ukja Pacha (podzemní svět), Kay Pacha (Země) a Hanan Pacha (nebe). Uprostřed místnosti se nachází vztyčený kámen, který má vztah k uspořádání oken.[
12.den: Macu Picchu - Machu Picchu bylo postaveno v klasickém inckém stylu za použití kvádrového zdiva tvořeného z opracovaných na sebe položených kamenů bez použití malty či jiného pojiva. Hlavními stavbami ve městě jsou Chrám větru, Citadela a Místnost vládců. Město nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. Proč Inkové město postavili, nikdo přesvědčivě neprokázal.
12.den: Macu Picchu - Intihuatana (překládáno do češtiny jako místo, na kterém je připoutáno Slunce) je jedním ze zvláštně tvarovaných rituálních kamenů, které se nacházejí na území Jižní Ameriky. Jedná se o opracovaný skalní blok do podoby zploštělé pyramidy v točitém tvaru. Jelikož Španělé nikdy Machu Picchu neobjevili, nedošlo ke zničení tohoto kamene, jako se tomu stalo v mnoha jiných případech. Španělé totiž tyto kameny systematicky vyhledávali a ničili, jelikož pro Inky byly posvátné. Tyto kameny byly stavěny tak, aby v době zimního slunovratu směřovaly přesně k němu. Během rovnodennosti je Slunce přesně nad hlavním pilířem, který nevrhá stín.
12.den: Macu Picchu - Moderní výzkumy vedené Johnem Rowem, Richardem Burgerem a Lucy Salazar-Burgerovou naznačují, že město spíše než jako obranná pevnost bylo vystavěno pro vládce Inků Pachacuti. Burger navrhl vysvětlení, že město bylo postaveno jako místo, kam mohla vládnoucí elita uniknout před hlukem a přelidněním ostatních měst Inků.
12.den: Macu Picchu - Vrchol Huayna Picchu.
12.den: Macu Picchu - Proč a kdy bylo město opuštěno, zůstává nevyřešenou záhadou. Peruánský vědec Dr. Victor Angles Vargas předpokládal, že město muselo být opuštěno již během 15. století před příchody Španělů do Peru, jinak by o jeho existenci musela být zmínka ve španělských kronikách. Existuje řada domněnek, které se snaží odchod Inků vysvětlit. Mezi nejpřijímanější tři teorie patří válka mezi znepřátelenými kmeny s následným vyvražděním celé komunity, epidemie, či znesvěcení posvátného místa.
12.den: Macu Picchu - Kamenná oka sloužila pro upevnění dřevěné konstrukce střechy.
12.den: Macu Picchu - ... a takhle nějak to mohlo vypadat.
12.den: Macu Picchu - Posvátný kámen. Údajně se okolo něho i pohřbívalo.
12.den: Macu Picchu - Strážní domek č.2.
12.den: Macu Picchu - Machu Picchu se stalo jednou z největších turistických atrakcí v Jižní Americe s narůstající tendencí návštěvnosti. Ještě v roce 2003 navštívilo oblast okolo 400 000 turistů, což odpovídá přibližně 1100 lidem denně. V sezóně 2006 až 2007 to již bylo přes 1 800 000 lidí, čímž se navýšila denní návštěvnost na přibližně 5000 lidí denně.
12.den: Macu Picchu - „Chrám kondorů“
12.den: Macu Picchu - Po čtyřech hodinách opuštím Machu Picchu. Perfektní zážitek umocněný minimem lidí.
12.den: Macu Picchu - Begonia veitchii. - Rostlina z čeledi begónie Begoniaceae, kterou do Evropy přivezl v roce 1866 Richard Pearce, který ji objevil v peruánských Andách poblíž Cusca v nadmořské výšce od 10 000 stop do 12 000 stop.
12.den: Macu Picchu - Heliconia latispatha - Květenství je vzpřímené, až 45 cm dlouhé, s červenými nebo oranžovými listeny subtending zelenými, žlutými nebo oranžovými květy.
12.den: Macu Picchu - Heliconia latispatha. - Rostlinný druh pocházející z jižního Mexika, Střední Ameriky a severní Jižní Ameriky a naturalizovaný na Floridě a na Jamajce. Je to bylinná trvalka vysoká až 4 m, s listy připomínajícími banány.
12.den: Macu Picchu - Květ nevím čeho... 
... ale hezký je.:-)
12.den: Macu Picchu - Fuchsia boliviana - Tato přenádherná rostlina je původem z jižního Peru, Bolívie a severní Argentiny a již zdomácněla v řadě zemí. Není nikterak náročná na pěstování. Jedná se o středně vysoký stálezelený keř, který dorůstá 2-4 m. Výjimečně až 6 m. Má velké, chlupaté zelené listy a červené řapíky. Její květy jsou šarlatově červené s jednotlivými květy, které jsou 3-7 centimetry dlouhé.
12.den: Macu Picchu - Koleje z Cusca do Intihuatany vedou v Machopicchu Pueblo přímo pod hotelovými okny.
12.den: Macu Picchu - Banány všeho druhu a na kdejaké použití.
12.den: Macu Picchu - Přímo ve městě je malý vodopád na řece Aqascalientes.
12.den: Macu Picchu - A všude kolem řeky jsou obchody, obchůdky, stánky, hotely a penziony... a tržnice, kde se dá utratit hodně peněz.
12.den: Macu Picchu - Nad nádražním plotem.
12.den: Macu Picchu - Vlak je nachystaný a my se jím vrátíme zpět do Ollantaytambo.
12.den: Macu Picchu - Nevado Bonanta (5319 m) z okýnka vlaku do Ollantaytambo.
12.den: Macu Picchu - Posvátným údolím se vracíme do Ollantaytambo.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Peru IV

Popis

CUZCO (Unesco), incký „pupek světa“ a centrum říše Tahuantinsuyo. Pevnosti a svatyně nad městem –
Sacsayhuaman, Quenco, Puca Pucara, Tambomachay.
Kostelík v Chincheru, kruhové andské terasy v Moray a
odparky“ na sůl – Salineras.
MACHU PICCHU - jeden z novodobých sedmi divů světa.

Období

letos v září

Statistiky

  • 142 fotek
  • - zobrazení
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Využijte vánoční slevy na všechny dárky a užijte si celé svátky ;-)
S kódem: Vanoce2021 Akce platí do 26. 12. 2021
Chci slevu
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Peru IV
Komentáře Přidat